Ana Sayfa

 

Labioplasti (İç Dudak Küçültülmesi)

Vajen Daraltma Ameliyatı

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Kliteroplasti

Vulva Bölgesine Liposuction

 

Vulva Augmentasyonu (Hacim Kazandırma)

Epizyotomi İzlerinin Düzeltilmesi

 

Vajinal Estetik ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

Kliniğimizden Görüntüler

İletişim
Bize Sorun
 

Abdi İpekçi Caddesi

Bronz Sokak Nazem Apt. 7/B

Maçka, İstanbul

+90 0212 296 74 42
+90 0212 225 94 62


Kızlık zarı yani himen (hymen); özellikle müslüman ülkelerde ve daha az oranda batılı ülkelerde inançlar ve sosyokültürel açıdan oldukça önemlidir. Bu yüzden bekareti bozulan hastalar bu durumu oldukça önemsemekte vede kızlık zarı onarımı talep etmektedirler.


Kızlık zarı anatomik olarak vajinanın giriş kısmına yerleşmiş iç dudakların 1-1,5 cm içerisindedir ve iç dudaklara bağlıdır. Ortasında vajinal salgıların akmasına olanak tanıyan vajina açıklığı bulunmaktadır.


Kızlık zarı ilişki, masturbasyon, travma veya muayene ile yırtılabilir. Yırtılma esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenir ancak her zaman kanama olmayabilir ve bu da kişisel sorunlar yaratabilir.


Bazı tip kızlık zarları (hymen imperforatus) elastik kıvamdadır ve ilişki esnasında kanama yaratmayabilir. Bu tip kızlık zarları ancak doğum esnasında yırtılırlar. Kanama olmamasını başka bir nedeni de kızlık zarının damarsız olan bir kısmından yırtılması veya çok az kanama olup bunun vajinal salgılarla karışıp ayırtedilememesidir.


Kızlık zarları anatomik olarak birbirlerinden farklı olabilirler; halka şeklinde himen annulare, yarımay şeklinde himen semilunare, dudak şeklinde himen labiale, iki delikli himen, çok delikli himen cribriformis, deliksiz himen imperforatus himen çeşitlerinden bazılarıdır.


Kızlık zarının tamirinde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır.


Kızlık zarı dikilmesi için bekaret bozulmasından sonraki cinsel yaşamın uzunluğunun, geçen sürenin fazla olması kızlık zarı onarımınına engel teşkil etmemektedir. Hatta doğum yapmış olanlarda bile onarım yapılabilmektedir.
İki türlü himenoplasti-hymenoplasti ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı ameliyatlardır.

Geçici ameliyatlarda kızlık zarı artıkları mevcut bulundukları yerlerden serbestleştirilerek biraraya getirilir ve dikilirler. Bu yöntem evlenmeden 3-7 gün önce yapılmalıdır, çünkü geçici bir süresi kendisini korumaktadır. Bu yöntemin kanama garantisi bulunmamaktadır.

Asıl ve kalıcı olan ise vajina iç yüzünden alınan flep ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır. Kızlık zarı onarımı sedasyon ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hiçbir şey hissedilmez, ağrı duyulmaz, bitiminde yürüyerek gidilebilir. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz, dikiş almaya gerek olmamaktadır. Sonrasında günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bu yöntemle yapılan kızlık zarı tamirinde ilişki sırasında kanam oranı oldukça yüksektir. Kalıcı onarımı evlenmeden bir ay öncesine kadar istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz.(Örneğin 3-4 yıl öncesinden bile yaptırabilirsiniz.)

Kızlık zarı onarımı – dikimi (himenoplasti) ne zaman yapılmalıdır?
Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Kalıcı onarım her zaman yapılabilirken, geçici tamir evlenmeden 3-7 gün önce yapılabilir.

Kızlık zarı tamiri kaç çeşittir?
Kızlık zarının tipine ve yırtığının şekline bağlı olarak iki farklı dikim, onarım şekli vardır. En kesin olanı vajinal flep yöntemidir. En güvenilir yöntem budur, kalıcıdır.

Dikilen bir kızlık zarı mutlaka kanar mı?
Hiç bir ameliyatın garantisi yoktur, ancak kalıcı onarımda büyük başarı sağlanmaktadır.

Dikilen bir kızlık zarının dikildiği başkaları tarafından anlaşılır mı?
Onarım yapıldığını ancak uzman bir hekim anlayabilir,başkası anlayamaz.

Kızlık zarı tamirinde dikiş almaya gerek varmı?
Ameliyatda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek olmaz.

Kızlık zarı dikilmesi ilişki sayısına ve süresine bağlımıdır?
Bağlı değildir, çocuk doğurmuş kadınlarda dahi kızlık zarı tamir edilebilir.

Kızlık zarı tekrar tekrar onarılabilir mi?
Evet ,defalarca dahi tamir edilebilinir.

Lazer kızlık zarı tamirinde kullanılır mı?
Lazerin başlıca işlevi ameliyatlarda yakma ve kesme amaçlıdır. Bu uygulamada yeri yoktur. Lazerle kesilen dokular dikilmesine gerek kalmayan dokular olup bu tür uygulamalarda dokunun tekrar eskı halıne getırılmesını imkansız kılar.

Dikildikten sonra nelere dikkat etmek gerekir?
Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.

Ana Sayfa - Hakkımızda - Kliniğimizden Görüntüler - İletişim

Estetik - Estetik Merkezi - Dolgu - Lazer Epilasyon - Cinsel Estetik  - Selülit - Solaryum - Göğüs Estetiği - Kepçe Kulak - Jinekomasti - Vajina Estetiği - Estetik Burun - Burun Ameliyatı - Burun Ameliyatları  - Estetik Burun Ameliyatı - Rinoplasti - Burun Estetiği - Burun Estetik - Liposakşın - Estetik Ameliyat - Göğüs Büyütme - Estetik Cerrahi - Saç Ekimi - Sigara Bırakma